Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Etching 12577405



*

nr 1257 7405


Axel Fridell

(1894-1935), Sverige


Axel Fridell (1894-1935), Sweden. Signed. Paris. Subject: 24x19, 5,


ETCHING, Signerad. Paris. Motivet: 24x19,5


Axel Fridell, born 1894, dead 1935 in Stockholm, Swedish painter, and graphic artist.

Estimate:

1000

Sold:

SEK 1000

Auction date:

Monday May 27 2019
at 20:57:20


  • Bid history
Time Bidder Bid
23/5 16:45:47 1      700 kr
27/5 19:38:27 2      Vinnande bud
27/5 20:03:43 3      900 kr
27/5 20:03:43 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Artist/Designer

Axel Fridell

Axel Fridell, born 1894, dead 1935 in Stockholm, Swedish painter, and graphic artist.

Read more about Axel Fridell
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: axel fridell etsning etsningar europa frankrike fransk franska franskt grafik paris svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:15
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:20
  • 7069 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:11
  • 7072 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 4/50. Image ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:37
  • 6344 COLOUR ETCHING
    Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:54
  • 7068 COLOUR ETCHING
    Svenerik Jakobsson (b. 1934). Signed, numbered 11/..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:47




Ladda ner broschyr